Esrarın Yoksunluk Belirtileri Nelerdir? - Kurtuluş Vakfı

Esrarın Yoksunluk Belirtileri Nelerdir? Etkisi Ne zaman Geçer?

Esrar, çoğunlukla bağımlılık yapmaz düşüncesiyle kullanımına başlanan yasadışı uyuşturucu bir maddedir. Bu algı sebebiyle ne yazık ki kullanımı çok fazla yaygınlaşmıştır. Diğer uyuşturucu maddelerde olduğu gibi kullanımı bırakıldığında hem psikolojik hem de fiziksel esrarın yoksunluk belirtileri başlar. Yoksunluk belirtilerinin başlaması kişiye göre değişir. Bazı kullanıcılarda yoksunluk belirtileri düzenli kullanıldığı halde görülürken, bazılarında birkaç saat içinde bazılarında ise günler sonra görülebilmektedir.

Esrar Bağımlılığı Kişiyi Nasıl Etkiler?

esrarin-yoksunluk-belirtileri-kurtulus-vakfi

 

Esrar, ot, pot, uyuşturucu, çimen gibi kenevir bitkisinden gelen aynı ilacın farklı isimleridir. Çoğu insan esrarı zevk ve eğlence için kullanır. Ancak doktorlar belirli durumlar ve semptomlar için reçete etmekteler. Esrar, bağımlılık yapabilir ve bazı kişilerin sağlığına zararlı olabilir. Esrar bağımlılığı hem beyni hem de zihni etkiler. Esrarın içinde bu durumları tetikleyen bileşenler vardır.

Esrar’ın içinde bulunan THC bileşeni, beynin yemek ve seks gibi zevklere tepki veren kısmını uyarır. Böylece beyinde kişiye rahatlık hissi veren dopamin adında kimyasal bileşen serbest kalır. Esrar aldığınız zaman madde hızla kana karışarak saniyeler içinde en yüksek etkiyi sağlar.

Esrar kullanan herkesin yaşadığı etki aynı değildir. Bazı madde bağımlılığı olan kişileri korku, endişe ve panik içinde bırakabilir. Esrar kullanmak klinik depresyon şansını arttırabilir. Sahip olunan herhangi bir zihinsel bozukluğun semptomlarını kötüleştirebilir. Bilim adamları bunun sebebini henüz bilmemekteler. Örneğin yüksek dozda alınan esrar, kullanıcının gerçeklikle bağlantısını kaybetmesine ve orada olmayan şeyleri duymasına ve görmesine hatta paranoyak olmasına neden olabilir.

Madde bağımlılığı, duyuları ve yargıları bulandırabilir. Etkiler, esrarın ne kadar güçlü olduğuna, nasıl alındığına ve geçmişte ne kadar esrar kullanıldığına göre değişebilir. Bu noktada madde bağımlılığı etkilerini sıralarsak;

 • Bağımlılık yapabilir
 • Beyin kimyasını bozabilir

Esrarın Yoksunluk Belirtileri Nelerdir?

esrarin-yoksunluk-belirtileri

Esrarın yoksunluk belirtileri, her gün kullanan madde bağımlılığı olanlar için, içmeyi bıraktıktan sonraki bir hafta içinde başlamaktadır ve en az birkaç ay sürmektedir. Esrar yoksunluk belirtilerini sıralarsak;

 • Öfke, asabiyet ve/veya saldırganlık duyguları
 • Aşırı sinirlilik veya endişe hissi
 • Uykusuzluk veya çok rahatsız edici rüyalar ve hatta kabuslar gibi uyku bozuklukları
 • İştah azalması
 • Huzursuzluk ve genel halsizlik hissi
 • Depresyon başlangıcı
 • Karın ağrısı, ateş, titreme, terleme ve baş ağrısı gibi önemli sıkıntıya neden olan fiziksel belirtiler
 • Ruh halinde değişiklikler
 • Odaklanma sorunu
 • Esrar kullanma isteği
 • Soğuk terleme dahil terleme
 • Mide problemleri

Bu semptomlar ilk önce hafif bir şekilde belirir daha sonra şiddetlenmeye başlar bu durum kişiden kişiye değişir. Belirtiler şiddetli veya tehlikeli olmayabilir, ancak rahatsız edicidir. Esrar bağımlılığı süresi ne kadar uzunsa yoksunluk belirtileri o kadar şiddetli olur. Esrar yoksunluk belirtileri, diğer madde bağımlılığı yoksunluk belirtileri kadar şiddetli olmayabilir. Fakat yine de, esrar kullanmayı bırakan birçok insan fiziksel ve psikolojik semptomlar yaşar.

Esrarın Yoksunluk Belirtileri Ne Zaman Geçer?

esrarin-yoksunluk-belirtileri-narconon-turkiye

Esrarın yoksunluk belirtileri, esrarın ne kadar uzun süre kullanıldığına bağlıdır. Bu konuda bilinmesi gerekenler; Esrar, çok sık ve yüksek dozlarda kullanılırsa esrarın yoksunluk belirtileri o kadar uzun sürer. Ve eğer doğal olarak duygusal ve fiziksel sıkıntıya karşı daha az toleranslıysanız, yoksunluk belirtileri de o kadar zor gelebilir. Semptomların çoğu yaklaşık iki hafta sürmesine rağmen, bazı madde bağımlılığı olan kullanıcılar birkaç ay boyunca uykusuzluk, gece terlemesi ve dengesiz duygular yaşadığını bildirmiştir.

Birçok madde bağımlılığı olan kullanıcı, zor duygulardan kaçmak için sigara içtiğinden, bu duyguları doğal olarak nasıl düzenleyeceklerini bilmiyorlar. Yoksunluk belirtileri sırasında yaşanılan öfke hafifken aniden değişerek öfke patlamasına dönüşebilir. Ancak, bu dengesiz duygular genellikle üç ay içinde kendilerini doğal olarak düzenlerler.

Esrarın Etkisi Ne Zaman Geçer?

cagimizin-sorunu-madde-bagimliligi

Esrar, 400’den fazla kimyasal içerir. Bunlardan esrarın etkilerinden en çok sorumlu olan kimyasal tetrahidrokanabinoldür (THC). Esrarla olan deneyim, içinde bulunan THC miktarına bağlıdır. Esrar içildiğinde, etkileri ilk nefesten birkaç dakika sonra hissedilir. Etkiler maksimum yoğunluğa yarım saat içinde ulaşır. Fiziksel ve zihinsel etkiler, beş veya altı saat sonra azalacaktır. Bununla birlikte, oldukça güçlü olan THC etkileri bir günden fazla sürebilir.

Esrarı Bıraktıktan Sonra Vücutta Yaşanan Değişiklikler Nelerdir?

esrar-bagimliligini-birakma

Esrar kullanmayı bırakmanın olumlu birçok faydası var. Bazı olumlu değişiklikler hemen gerçekleşirken, bazıları birkaç hafta veya ay sürebilir.

Bu olumlu değişikliklerden fiziksel ve zihinsel faydaları şunları içerir:

 • Motivasyon ve enerjide artma,
 • Odaklanma sorununun yavaş yavaş ortadan kalkması,
 • Daha iyi hafıza,
 • Daha sağlıklı solunum ve kardiyovasküler sistem,
 • Daha olumlu, dengeli bir ruh hali.

Diğer faydaları, ilişkilerde, okul veya iş performansında, mali durumda ve genel sağlıkta iyileşmeyi içerir. Uyku bozukluklarının çözülmesi biraz zaman alabilir.

 • Bıraktıktan 1 ila 3 gün sonra; Sıklıkla sinirlilik ve sinirlilik içeren yoksunluk belirtileri başlar. Akciğerler iyileşmeye başlar ve iyileşme süreci birkaç yıl devam eder. Fakat bir kişinin ne kadar süre sigara içtiğine bağlı olarak, bazı bozulmuş akciğer fonksiyonları kalıcı olabilir.
 • Bıraktıktan 2 gün ila 1 hafta sonra; Depresyon, bıraktıktan yaklaşık bir hafta sonra yaygın bir semptom olmasına rağmen, fiziksel rahatsızlık ve ruh hali değişimleri doruğa çıkmaya başlar. Zevk, motivasyon, öğrenme, hafıza ve daha fazlası gibi nörolojik süreçleri düzenleyen beyin reseptörleri normal işlevine dönmeye başlar.
 • Bıraktıktan 2 Hafta Sonra; Uyku bozuklukları daha uzun sürebilmesine rağmen çoğu yoksunluk belirtileri azalır.
 • Bıraktıktan 4 Hafta Sonra; Beyin reseptörleri normal işlevine döner. Hafıza, zihinsel keskinlik ve dikkat süresi gelişir.

Bazı madde bağımlılığı olan kullanıcılar bıraktıktan bir yıl sonrasına kadar uyku problemi gibi yoksunluk belirtileri yaşadıklarını söylemekteler.