Antidepresan Bağımlılık Yapar Mı? - Kurtuluş Vakfı

Antidepresan Bağımlılık Yapar Mı?

Antidepresan bağımlılık yapar mı? Herkesin merak ettiği çelişkili cevapları olan bir soru. Antidepresan bağımlılığı, düzenli olarak ilaç alınmasının neden olduğu bir uyum durumudur. Antidepresanı düzenli kullanan biri, kullanımın aniden kesilmesi veya azaltılmasından sonra hoş olmayan semptomlar yaşayabilir. Doktorlar antidepresanların, genellikle bağımlılık yaptığını düşünmezler. Ancak, antidepresan kullanımını durdurmak veya azaltmak, yoksunluk semptomlarına neden olabileceği gibi, antidepresanlar kesinlikle fiziksel bağımlılığa neden olabilir. Antidepresan bağımlılığı ortadan kaldırılabilir, multidisipliner bir yaklaşım gerektirir ve nüksetme durumu sık görülür.

Antidepresan Nedir?

Antidepresanlar, orta ila şiddetli depresyondan kurtulmak için kullanılan uzmanlar tarafından verilen ilaçlardır. Antidepresanlar, beynin kimyasal serotonin dengesini değiştirerek depresyondan kurtulmamıza destek olurlar ve insanların yaşamları hakkında olumlu hissetmelerini sağlarlar. Depresyon dışında, ayrıca Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) ve Genel Anksiyete Bozukluğu gibi psikolojik durumlardan kurtulmak için de antidepresanlar verilir.

“Antidepresan bağımlılık yapar mı?” çoğu insanın aklına takılan bir sorudur. Bu konuda uzmanlar, daha az kötüye kullanım potansiyeline sahip oldukları için, daha güvenli olduklarını düşünüyorlar. Buna rağmen, bazı insanlar antidepresanları kötüye kullanırlar. Aynı zamanda antidepresan, dünya genelinde en çok reçete edilen ve en çok bağımlısı bulunan ilaçtır. Bu sebeple antidepresanların bağımlılık yapma noktasında kesinlikle tehlikeli ilaçlar olduğunu söylemek mümkündür.

Antidepresan İlaçlar Ne İçin Kullanılır?

antidepresan-bagimlilik-yapar-mi

Antidepresanların genel amacı, depresyonu kontrol altına almak ve iyileştirmektir. Bunun dışında; Diğer zihinsel sağlık problemleri içinde kullanılmaktadır. Ağır depresyonu olan yetişkinlere ilk etapta antidepresanlar verilir. Genellikle, konuşma terapisi ile birlikte reçete edilirler. Bunun yanında etkileri sınırlı olduğundan, antidepresanlar hafif depresyon tedavileri için her zaman önerilmez. İlk başta verilen ilacın işe yarayıp yaramadığını görmek için birkaç ay boyunca antidepresan verilir, eğer işe yaramazsa antidepresan yavaş yavaş geri çekilir ve alternatif bir antidepresan önerilir ve dozu arttırılır.

Antidepresanlar, diğer ilaçların sahip  olduğu gibi ruhu iyi hissettiren, hoşnutluk veren etkilere sahip değildir. Diğer bir deyişle, kişiyi sarhoş edemezler. Fakat yine de bazı insanlar böyle olduğunu düşünerek denemekteler. Bazı insanlar, antidepresanlar ruh halini iyileştirdiğinden, yüksek dozların coşkuyu uyandırması gerektiğini düşünür, ancak ilaçlar böyle çalışmaz. Antidepresanlar beyinde birikerek zamanla çalışırlar.

Antidepresanların Türleri Nelerdir?

antidepresan-bagimlilik-yapar-mi-narconon-turkiye-kurtulus-vakfi

Antidepresan depresyonu iyileştirdiği söylenen bir grup reçeteli ilaçlardır. Reçeteli antidepresanlar kullanımları için en fazla kanıta sahip olsa da, depresyon semptomlarını iyileştirmek için önerilen reçetesiz ilaçlar ve takviyeler de vardır. Fakat kişinin hayatını düzene sokacak herhangi bir ilaç henüz keşif edilmediğinden kurtuluş vakfı olarak uyguladığımız uluslararası Narconon ilaçsız eğitim ve rehberlik programı dahilinde madde bağımlılığından kurtulmak için programa dahil olan hiç bir öğrenciye program süresince kesinlikle ilaç kullandırmadan, bağımlılıklarından arındırarak yeni yaşamlarına bir kapı aralamalarına rehberlik ediyoruz.

Reçeteli antidepresan ilaçlar türlere ayrılır. Beyindeki hangi kimyasalları etkilediklerine göre farklılık gösterirler.

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar): SSRI’lar beyindeki serotonin adı verilen bir kimyasalı etkiler. Genelde uzmanın ilk reçete edeceği antidepresan türüdür.

Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler): Beyinde ki iki kimyasalı etkiler. Bunlar serotonin ve norepinefrindir. Diğer antidepresanlarla etkileşime girmezler.

Atipik Antidepresanlar: Bu ilaçlara “atipik” denir çünkü kendi kategorilerine kolayca girmezler. Her ilacın farklı yan etkileri vardır. Çoğu antidepresan gibi, yan etkiler bulantı, yorgunluk ve sinirliliği içerir. Ağız kuruluğu, ishal ve baş ağrıları da yaygındır.

Trisiklik Antidepresanlar: Trisiklik antidepresanlar üç beyin kimyasalını etkiler. Bunlar serotonin, norepinefrin ve dopamindir. En eski antidepresan türlerinden biridir.

Monamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler): MAOI’ler beyinde, monamin adı verilen bir enzimi etkiler.

Antidepresanların Yan Etkisi Var Mıdır?

antidepesan-bagimliligi-narconon-turkiye

Antidepresanlar, hoş olmayan yan etkilere neden olabilir. Antidepresan yan etkilerinin çoğu tehlikeli değildir, ancak can sıkıcı olabilir. Bulantı, kilo alımı veya uyku sorunları gibi belirti ve semptomlar başlangıçta yaygın olabilir. Birçok insan için, bu yan etkiler bir antidepresana başladıktan sonraki haftalar içinde düzelir. Ancak bazı durumlarda, antidepresanlar geçmeyen yan etkilere neden olur. Her hangi bir yan etki görüldüğünde, ruh sağlığı uzmanıyla konuşulmalıdır. Bazı antidepresanlar için, kan seviyelerinin izlenmesi, etkililik aralığının belirlenmesine ve yan etkilerin azaltılmasına yardımcı olmak için dozajın ne ölçüde ayarlanabileceğinin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Antidepresanlar Organlara Zarar Verir Mi?

Uzun süreli antidepresan kullananlar vücutlarına kalıcı zarar verme riskiyle karşı karşıya. Uzun süreli kullanıcıları ilacı bırakmaya teşvik etmek ve desteklemek gerekir. Uzun süreli ilaç kullanma midede kanama yapabilir, beyin kanaması geçirilerek felç kalınabilir ve epileptik nöbetler geçirilebilir. Ancak, Uzman bilgisi dahilinde kullanılıyorsa zararı yoktur ama düzensiz bir şekilde kötüye kullanımı yapılırsa zararlı olabilir.

Antidepresan Bağımlılık Yapar Mı?

psikiyatri-ilaclari-bagimlilik-yapar-mi

Antidepresan bağımlılık yapar mı sorusuna verilecek en net cevap, antidepresan kullanımını ani durdurmak veya azaltmak, yoksunluk semptomlarına neden olabileceği gibi, antidepresanlar kesinlikle fiziksel bağımlılığa neden olabilir. Antidepresan almayı aniden bırakan kişilerde genellikle mide bulantısı, el titremesi ve depresyon gibi yoksunluk belirtileri görülür. Eğer antidepresan kullanımına başlandıysa, mutlaka uzman kontrolünde bırakılmalıdır

Narconon İlaçsız Eğitim ve Rehberlik Programıyla Bağımlılıktan Kurtulun

antidepresan-bagimliligi-kurtulus-vakfi

Kurtuluş Vakfı olarak ülkemizdeki tk uygulayıcısı olduğumuz Uluslararası Narconon ilaçsız eğitim ve rehberlik programını, madde ve alkol bağımlılığını bıraktırma alnındaki diğer tüm yöntemlere kıyasla emsalsiz kılan başlıca özellik, program sürecinde eğitim gören hiç bir öğrenciye hasta yaklaşımıyla bakılmaması ve program süresince antidepresan da dahil olmak üzere kesinlikle hiç bir ilaç kullandırılmadan öğrencinin bağımlılıktan tamamen arındırılmasıdır.

Bu yazımızda sizler için antidepresan bağımlılık yapar mı? sorusunun cevabını verdik. Madde ve alkol bağımlılığını ilaçsız bırakma hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin, ya da Kurtuluş Vakfı Narconon İlaçsız Eğitim ve Rehberlik programına ön başvuru yapın.